JAK SI PORADIT PŘED A PO BODNUTÍ HMYZEM?

Nejčastějším projevem po bodnutí je různě velké zarudnutí kůže v místě vpichu a svědění. U lidí se sklony k alergickým reakcím se mohou objevit také puchýře a otoky. Velmi nebezpečný je otok jazyka nebo hrtanu, který může skončit smrtelně, stejně jako celková alergická reakce – anafylaktický šok.

Jak se chránit?

– při výletech do přírody používejte repelenty (BENS´s) a vhodné oblečení
– žijete-li v lokalitě s velkým výskytem komárů, používejte do oken sítě, případně repelenty do elektrických zásuvek
– trpíte-li sklony k alergickým reakcím poraďte se s ošetřujícím lékařem o vhodném vybavení pro akutní potřebu

 

AFTER BITE – 1. pomoc po bodnutí

Kromě repelentů mějte při sobě přípravek, který potlačí vznik velkého zarudnutí v místě vpichu a svědění. Vhodný přípravek je AFTER BITE, který je jedinečný svým velice rychlým nástupem účinku. Aplikuje se ihned po bodnutí, kousnutí či žahnutí. Tento přípravek můžete mít vždy při sobě díky skladnému a jednoduchému balení v podobě pera s praktickou sponou.

Popis reakce lidského organismu na bodnutí:

V průběhu a po bodnutí nebo kousnutí hmyzem jsou žihadlem nebo kusadly do rány uvolňovány mnohé chemické látky (glykoproteiny, kyseliny, enzymy, jedy) a také nebezpečné mikrorganismy (bakterie, viry). Chemické látky způsobí to, že lidská imunitní odpověď uvolnění obranné chemické látky tzv. histaminy. Vznik této obranné reakce způsobí zarudnutí a svědění daného místa. V důsledku zabránění svědění máme tendenci místo drbat a škrábat. Tímto dochází ke zvýšenému prokrvení postižené oblasti a vyplavování většího množství imunitních látek. Zvýšeným drážděním a prokrvování se  mohou dále šířit patogeny zavlečené do rány hmyzem.

Účinek AFTER BITu:

Přípravek AFTER BITE, díky svému obsahu silné zásady neutralizuje chemické látky a chemické obranné  látky produkované tělem. Tímto nedochází k vyplavení histaminu a dalších látek a tudíž nevzniká ani doprovodné svědění, pálení a vznik otoku. Jelikož je amoniak silnou zásadou, hubí většinu zanesených patogenů a tím snižuje možný vznik infekce a nemocí. Z tohoto důvodu by měl být použit jako první pomoc pro zmírnění příznaků štípnutí. !!! AFTER BITE musí být použit v co nejkratší době po vpichu. Pokud se již vpich uzavře není možné místo vpichu neutralizovat a potlačit příznaky reakce. Pokud se tak stane, nezbývá než použít tzv. antihistaminika, která zmírní svědění, otok a další příznaky.Bohužel jsou již však zavlečení parazité v organismu a nezbývá než doufat, že si s nimi tělo dokáže poradit?

 

AJATIN PROFARMA tinktura

Pokud nemáte možnost ošetřit vpich před vytvořením zarudlých, svědivých puchýřů, potírejte tyto místa vhodným dezinfekčním přípravkem. Hmyz může zanést do kůže infekci, což se projeví změnou zabarvení v okolí vpichu, kůže se stává tmavě červenou až fialovou. Šetrným přípravkem, který ranku účinně vydezinfikuje a zároveň příjemně zchladí je AJATIN® PROFARMA tinktura, léčivý přípravek. Použít můžete i AJATIN® Plus roztok nebo AJATIN Akut. Oba přípravky koupíte v lékárně.

Pokud nedojde k ošetření místa vpichu a otok i bolestivost se stupňují, od místa vpichu se na kůži táhnou zarudlé pruhy, mízní uzliny v blízkosti zduří a bolí – neváhejte navštívit lékaře.

Při poštípání větších ploch pokožky a vzniku zarudnutí, svědivé vyrážky až rozsáhlých otoků na celém těle je vhodné podat léky zmírňující alergické projevy – antihistaminika.  Neustupí-li alergické projevy nebo se stav zhoršuje musí být ihned poskytnuta odborná pomoc!